Academy Trust

Exmouth Community College

Name

Type of Governor

Position Held

Start Date

Term End Date

Mr A Davis

Principal

Governor and Member

Ex-officio 01/09/2017


Miss  Jill Elson

LA appointed

Chair of Resources

Governor and Member

25/09/2016

24/09/2020

Dr Andy Gelling

Teacher Governor

Governor and Member

07/11/2012

06/11/2016

Mrs Marianne Skinner 

Teacher Governor

Governor and Member

01/09/2015

31/08/2019

Mrs Anna Streather

Community Governor

Chair of HR

Governor and Member

01/09/2017

31/08/2021

Mr Robert Mitchell

Support Staff Governor

Governor and Member

01/04/2015

31/03/2019

Miss Clare Babbage

Parent Governor

Governor and Member

01/12/2011

Re elected 1.12.15

30/11/2019

Ms Anna Stimson

Parent  Governor

Governor and Member

01/07/2016

30/06/2020

Ms Clair McColl

Parent Governor

Governor and Member

01/12/2015

15/09/2019

Mrs Margaret Turgoose 

Parent Governor

Chair of Governing Body

Governor and Member

01/04/2015

31/03/2019

Mr Ray Davison

Community Governor

Governor and Member

01/04/2015

31/03/2019

Mr Kim Johnson

Community Governor

Chair of Curriculum

Governor and Member

13/09/2016

12/09/2020

Mrs Ruth Jones

Community Governor

Chair of Admission

Governor and Member

01/04/2015

31/03/2019

Mr Malcolm McDonough

Parent Governor

Governor and Member

01/03/2017

28/02/2021

Mr Ian  Macqueen

Community Governor

Chair of Audit

Governor and Member

16/09/2015

15/09/2019

Mrs Lesley Miszewska

Community Governor

Vice Chair of Governing Board

Governor and Member

01/04/2015

31/03/2019

Mrs Vicky Raven

Parent Governor

Governor and Member

01/03/2017

28/02/2021

Mr Philip Wales

Parent Governor

Governor and Member

05/07/2016

04/07/2010

Mrs Sally Webster

Community Governor

Governor

01/12/2017

30/11/2021

Governors who are no longer serving but have served over the  last 12 months 

Mr A Alexander

Principal

End Term: 31.8.2017



Mr R Lawrence

Community Governor

End Term: 31.8.2017



Mrs V Duval Steer

Community Governor

End Term: 31.8.2017



Ms Lyn Edwardson

Teacher Governor

End of Term: 6.12.17



Mrs S Webster

Community Governor

End of Term: 4.7.18



Clerk to   Governors

Mrs Michaela Savage


Clerk  to Governors



Governors & Committees

Committees: see below

RESOURCES  Committee

HUMAN RESOURCES  Committee

CURRICULUM Committee

Andrew Davis (Principal)

Clare Babbage

Jill Elson (Chair)

Ray Davison

Ruth Jones

Lesley Miszewska

Robert Mitchell

Andrew Gelling

Ian Macqueen

Vicky Raven

Malcolm McDonough (Vice Chair)

Margaret Turgoose



CLICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE

Anna Streather (Chair)

Clair McColl

Margaret Turgoose

Lesley Miszewska (Vice Chair)

Andrew Davis (Principal)

Ray Davison

Kim Johnson

Robert Mitchell

Andrew Gelling

Ian Macqueen

Philip Wales

Malcolm McDonough

Marianne Skinner


CICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE

Kim Johnson (Chair)

Lesley Miszewska

Andrew Davis(Principal)

Clare Babbage

Andrew Gelling

Clair McColl (Vice Chair)

Anna Stimson

Philip Wales

Vicky Raven

Margaret Turgoose




CLICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE

VALUE FOR MONEY Sub Committee

ADMISSIONS  Committee


Andrew Davis (Principal)

Jill Elson (Chair)

Ray Davison

Lesley Miszewska

Robert Mitchell

Malcolm McDonough (Vice Chair)




CLICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE


Ruth Jones (Chair)

Andrew Davis (Principal)

Clair McColl (Vice Chair)






CLICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE



AUDIT Committee



Kim Johnson (Vice Chair)

Andrew Davis (Principal)

Kim Dearsly (Company Secretary)

Ian MacQueen (Chair)

Marianne skinner

Jill Elson


CLICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE



Membership of Governors Committees with effect from September 2017.

Mrs Margaret Turgoose (Chair)

Mrs Lesley Miszewska (Vice Chair - Community)

Miss Clare Babbage (Parent)

Mr Andrew Davis (Principal)

Mr Ray Davison (Community)

Miss Jill Elson (LA Appointed)

Dr Andrew Gelling (Staff)

Mr Kim Johnson (Community)

Mr Ian Macqueen (Community)

Ms Clair McColl (Parent)

Mr Malcolm McDonough (Parent)

Mr Robert Mitchell (Staff)

Mrs Vicky Raven (Parent)

Mrs Marianne Skinner (Staff)

Mrs Anna Streather (Community)

Ms Anna Stimson (Parent)

Mr Philip Wales (Parent)


CLICK HERE FOR TERMS OF REFERENCE

Governing Board

All governors terms of office are for four years.

See table below for more details

Governing Board

Attendance at meetings: click to view

Governor’s Attendance at meetings 2017-2018

Back to top

Back to top

All of the above governors are Members of the Academy.



Back to top

Governors Attendance at Meetings

FGB

Human Resources

Resources

Curriculum

Audit

GOVERNORS

Possible

Attended 

Possible

Attended 

Possible

Attended 

Possible

Attended 

Possible

Attended 

Andrew

 Davis

7

7

3

3

5

5

5

5

3

1

Margaret

 Turgoose 

7

7

3

3

5

5

5

5



Lesley

 Miszewska 

7

7

3

3

5

5

5

4



Clare

 Babbage

7

4



5

2

5

3



Ray

 Davison 

7

5

3

1

5

4

2

2



Lyn

 Edwardson

3

3









Jill

 Elson 

7

7



5

5



1

1

Andrew

 Gelling 

7

7

3

3

5

5

5

5



Kim

 Johnson 

7

6

3

2



5

4

3

3

Ruth

 Jones 

7

5



5

2





Ian

 Macqueen 

7

6

3

2

5

3



3

3

Clair

 McColl

7

5





5

5



Malcolm

 McDonough

7

5

3

1

5

4





Robert

 Mitchell 

7

6

3

3

5

5





Vicky

 Raven 

7

7



2

5

5

4



Marianne

 Skinner 

7

6

3

2



5

4

3

2

Anna

 Stimson

7

6





5

5



Anna

 Streather 

7

5

3

1







Philip

 Wales

7

4

3

2



5

3



Sally

 Webster

4

3

2

2